Gaz Piknometresi / Gerçek yoğunluk test cihazı

Otomatik Gaz / Helyum Piknometre, yüksek hassas hacim ölçümleri ve yoğunluk hesaplamaları kullanarak tozların ve katıların gerçek hacmini ve gerçek yoğunluğunu belirlemek için kullanılır.

Katı ve toz haldeki örneklerin yoğunluğunu (gerçek özgül ağırlığını/ özkütlesini)  ölçmek için Arşimet’in akışkan taşması prensibine ve Boyle kanununa göre gaz yer değişimi prensibine bağlı olarak ölçüm yapan gaz piknometre sistemidir.

Ölçümlerin doğruluğunun maksimum olması için taşan akışkan, en küçükleri dışındaki tüm gözeneklere girebilen bir tesirsiz gaz olmalıdır. Bu nedenle, ölçümler için küçük atomik boyutları 0.25 nm çapındaki girinti ve gözeneklere yaklaşan Helyum gazı uygun görülmektedir.  Helyum’un ideal gaz olarak davranışları da tercih nedenidir. Başka gazlar kullanıldığında da (azot gibi), genellikle ölçülebilir bir fark meydana gelmemektedir. Helyum geçirgenliğine sahip yapılar için (düşük yoğunluklu polimerler ve bitki kökenli malzemeler gibi) azot veya SF6 gazı kullanılması gereklidir.

Kullanıldığı alanlar: Farmasötik dolgu, ilaç, aktif maddeler, boya ve pigment, kaplamalar, yakma ürünleri, ahşap malzeme, seramik, döküm ve sinterleme ürünleri, plastik film, madeni malzeme ve kayaçlar, sulu çamur, köpüklü malzemeler, gıda maddeleri, organik veya inorganik kimyasal, polimer ve benzeri katı, granüler ve toz örnekler…