Blog

Otomatik besi yeri hazırlama üniteleri ve otoklav kullanımı değerlendirilmesi

otoklavlar görseli
55 / 100

Geleneksel olarak, mikrobiyoloji laboratuvarları kültür ortamını hazırlamak ve sterilize etmek için buhar otoklavları kullanmıştır. Otomatik besi yeri hazırlama üniteleri ve otoklav kullanımı değerlendirilmesi yapacak olursak, Otoklavlar mükemmel bir sterilizasyon yöntemi olsa da, kullanımları dikkate alınması gereken birkaç ihmal edilemez unsur ortaya çıkarmaktadır:

– Susuz ortamın tartılması, seyreltilmesi ve ön ısıtılması dahil olmak üzere birkaç hazırlık adımı gerektirir.

– Isıtma elemanlarının doğrudan taşınmasını gerektirir.

– Aşırı ısıtma pH sapmasına, kültür ortamında bulunan vitaminler, mineraller ve peptitler gibi besin maddelerinin bozulmasına neden olabilir.

– Uzun süreli ısıtma, besiyerindeki şekerlerin karamelize olmasına neden olarak mikrobiyal büyümeyi destekleme yeteneklerini azaltabilir.

– Otoklavın içinde, sıcaklık bir bölgeden diğerine farklılık göstererek ortamın görünümünde ve verimliliğinde değişikliklere neden olur.

otoklav2 görseli

Bu geleneksel yöntemle karşılaştırıldığında, bir medya hazırlayıcısının kullanılması birçok avantajı ortaya çıkarmaktadır. Laboratuvar teknisyenlerinin kültür ortamını basit ve tekrarlanabilir bir şekilde hazırlamasına olanak tanıyarak, ortamın genel kalitesini önemli ölçüde iyileştirir:

– Tam bir döngüyü yürütmek için gereken süreyi büyük ölçüde azaltır.

– Büyük hacimlerde besiyerinin / seyrelticinin aynı anda hazırlanmasına izin verir.

– Besiyerinin iyi homojenliğini sağlar.

– Birkaç şişe kurutulmuş ortamı tartmaya ve seyreltmeye gerek yoktur.

– Gerekli manuel işlemleri azaltır, böylece hata ve kontaminasyon riskini en aza indirir.

– Besiyeri / seyrelticilerin hazırlanmasının tam izlenebilirliğini sağlar.

otoklav3 görseli

NEDEN BİR KÜLTÜR ORTAMI HAZIRLAYICISI SEÇMELİSİNİZ?

En son nesil kendi kendini hazırlayan cihazlar hem ergonomik hem de çok yönlüdür. Her türlü agar ve seyreltici ile uyumlu olan bu besiyeri hazırlayıcının kullanımı, özellikle dokunmatik ekranı sayesinde çok kolaydır. 1 ila 4 sıcaklık seviyesi arasında yapılandırılabilen 50 adede kadar program kaydedebilirsiniz. Büyük bir tank ve çok büyük bir karıştırıcı ile temizlenmesi çok kolaydır ve böylece herhangi bir kontaminasyon riskini ortadan kaldırır. Büyük tekerleklerle donatıldığından taşınması da çok kolaydır. Son olarak, bağlı kontrol paneli sayesinde çevrimleri PC’nizde veya Akıllı Telefonunuzda gerçek zamanlı olarak takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın